Preskočiť na obsah

Plesne na stenách. Čo je príčinou a ako sa ich zbavíte?

Plesne na stenách nie sú len estetický problém. Predstavujú zdravotné riziko, a to najmä pre ľudí s respiračnými ochoreniami a alergiami. Prečo vlastne plesne na stenách vznikajú a ako ich odstránite?

Príčiny vzniku plesní

Pleseň na stene pri okne v byte – najčastejšie príčiny vzniku plesní v domácnostiach

Plesne sa tvoria najmä v priestoroch, kde je vysoká vlhkosť a nízka teplota. Medzi najbežnejšie príčiny ich vzniku patrí:

  • Nedostatočné vetranie miestností – bez dostatočného prístupu vzduchu sa v miestnostiach hromadí vlhkosť.
  • Nadmerná vlhkosť v miestnosti – napríklad ak v izbách sušíte vyprané oblečenie alebo varíte bez používania odsávača pár. Pleseň v byte spôsobuje napríklad aj sprchovanie bez následného vetrania alebo odsatia vlhkosti.
  • Zanedbaná údržba budovy – najmä u starších budov, prípadne v budovách, kde je problém s prenikaním vlhkosti cez steny alebo strechu.
  • Nesprávne vykurovanie – najmä v zimných mesiacoch spôsobuje nedostatočné vykurovanie kondenzáciu vlhkosti na studených stenách.

Ak sa človek dlhodobo zdržiava v miestnostiach s plesňami na stenách, môže mu to spôsobiť závažné zdravotné ťažkosti. Okrem astmy či alergií sú plesne príčinou ďalších chorôb ako ekzémy, tvorba plesní na pokožke, či bakteriálne infekcie.

Ako sa zbavíte plesní na stenách?

Prečítajte si:

Najlepšie nápady na osvetlenie do spálne, ktoré zmenia váš priestor

Zistili ste, že sa vám v domácnosti tvoria plesne? Okrem vizuálnych znakov ako je čierna, hnedá alebo zelená pleseň, môžete plesne spoznať podľa charakteristického zápachu, aký je napríklad vo vlhkých pivniciach. Ihneď keď plesne objavíte, začnite proti nim bojovať. Ako?

1. Odhaľte príčinu vzniku plesní

Skontrolujte nehnuteľnosť, aby ste odhalili prípadné zatekanie stien alebo strechy. V prvom rade je nutné nájsť príčinu tohto problému. Ak by ste odstránili pleseň bez toho, aby ste zistili problém, plesne sa môžu vrátiť.

Muž čistiaci plesnivé steny v domácnosti – účinné metódy na odstránenie plesne zo stien.

2. Odstráňte, čo je poškodené

Napríklad môže ísť o plesňou napadnuté časti omietky alebo dokonca stien, napadnutý nábytok, či podlaha.

3. Odhalenie únikov vody

Ak nájdete miesto, kde zateká do domu, prípadne je poškodené vodovodné potrubie, ihneď ho opravte.

4. Uložte nábytok správne

Je dôležité, aby sa nábytok neopieral o chladné steny. Práve na týchto miestach totiž najčastejšie vznikajú plesne. Medzi stenou a nábytkom preto nechávajte trošku voľného priestoru.

5. Odstránenie plesne

Ak sa jedná len o povrchové plesne, použite vhodný prípravok na plesne na stenách. Neviete, aký prípravok je vhodný? Navštívte v Bratislave farby laky v R1 nákupnom centre, kde vám poradia odborníci. V boji proti plesniam na stenách je vynikajúci napríklad Primalex Mykostop a Primalex Mykostop čistič ako prevencia Primalex Mykostop Prevencia.

Prevencia návratu plesní

Veľmi dôležité je zabrániť, aby sa plesne vrátili. Urobiť môžete niekoľko opatrení. V prvom rade dostatočne vetrajte. Nestačí otvoriť okná „na vetračku“, dôležité je plné otvorenie a vytvorenie prievanu.

Odporúčame aj zakúpiť si vlhkomer a v prípade vysokej vlhkosti v interiéri používať odvlhčovače vzduchu. Pri novej maľovke stien použite protiplesňové farby, ktoré sú prevenciou návratu plesní.

Plesne na stenách sú závažný problém. Ak ich budete ignorovať, budú sa rozširovať a môžu vážne poškodiť stavbu, ale najmä zdravie obyvateľov. Dbajte preto na údržbu, správne vetranie a prevenciu vzniku plesní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *